Duvanjske gimnazijalce očarao Ero s onoga svijeta


Poučeni pozitivnim iskustvom iz proljetošnjeg odlaska u splitko kazalište, išli smo i u subotu,5. studenog, na Gotovčeva Eru s onog svijeta. Kada smo bili smješteni u  lože iznad partera,nestrpljivo smo iščekivali početak nečega neuobičajenog za većinu učenika: opere. Premda zbog predmeta glazbene kulture znamo teoriju opere i kako se ona razvijala kroz povijest, gotovo nitko od nas ju nije gledao uživo. Bili smo, blago rečeno, iznenađeni veličanstvenošću kostimografije i scenografije, masovnim scenama,  uigranošću glumaca-pjevača, pratećeg orkestra i dirigenta i njihovom izdržljivošću. Tri sata prošla su za tren. Profesori su bili iznenađeni našom discipliniranošću i s koliko smo pozornosti  pratili cijelu izvedbu. Kako kažu, bili su ponosni jer naše ponašanje nije ostalo nezamijećeno od domaće publike. Pri povratku smo se čudili cjelokupnoj izvedbi i stigli u Tomislavgrad puni dojmova. Mi živimo u malom gradu i nemamo priliku otići u kazalište kad god poželimo. Stoga smatram da se ovakvi izleti moraju što češće organizirati kako bi se mlade kulturno obrazovalo. Ne mora to biti opera jer mlade se treba i može “pokrenuti” i muzejima, galerijama i sličnim kulturnim institucijama i manifestacijama. Mislim da će se u tomu sa mnom složiti i ostali učenici i profesori.

Ivona Baković, IV.b

 

Response code is 404